Mój chleb owsiany nie ma sobie równych. To prosty przepis, z którym każdy sobie poradzi
Nawet jeśli nigdy nie piekłeś chleba, to idę o zakład, że z tym przepisem sobie poradzisz. Chleb owsiany jest jednym z najprostszych do zrobienia. Jedyny minus: trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo samo ciasto potrzebuje czasu, aby wyrosnąć. Reszta zajmuje niewiele czasu.
Jak zrobić domowy chleb owsiany?
Chleb owsiany zrobiony jest nie tylko z mąki owsianej. W składzie ma także mąkę pszenną oraz ziemniaczaną. Ta ostatnia sprawia, że chleb ma bardzo przyjemną teksturę. Ja do robienia chleba owsianego wykorzystuję drożdże suche. To ułatwia zadanie, ponieważ nie trzeba robić zaczynu, tylko wystarczy wymieszać składniki. To oznacza, że potrzebujesz jedynie miski i widelca. Nie skracaj czasu potrzebnego na wyrośnięcie. To dwie godziny w misce i potem jeszcze 30 minut w foremkach.
Zwykle posypuję swój chleb płatkami owsianymi i makiem (tak jest w przepisie), ale to tylko jedna z możliwości. Możesz zostawić same płatki owsiane, albo dołożyć inne składniki, np. sezam, siemię lniane, czarnuszkę, ziarna słonecznika albo suszone zioła.
Ja najczęściej piekę ten chleb w keksówkach. Są wygodne, a gotowe chlebki owsiane są kształtne i łatwe do krojenia.
Przepis: Chleb owsiany
Domowy chleb z mąką owsianą.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 2 godz. 30 min.
- Czas gotowania
- 50 min.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 200 g mąki owsianej
- 200 g mąki pszennej
- 100 g mąki ziemniaczanej
- 4 łyżki oliwy
- 1 płaska łyżeczka soli
- 8 g drożdży suchych
- 1 łyżeczka miodu
- 1,5 szklanki ciepłej wody
- 4 łyżki płatków owsianych
- 1 łyżka maku
Sposób przygotowania
- Szykowanie ciasta na chlebWymieszaj wszystkie składniki w misce: trzy mąki, sól, 3 łyżki oliwy (jedna łyżka oliwy ma zostać do wysmarowania foremki), sól, miód i wodę. Ciasto przykryj czystą ściereczką i odstaw na ok. 2 godziny do wyrośnięcia.
- Szykowanie chleba
- Pieczenie chleba
Jak podawać chleb owsiany?
Chleb owsiany smakuje zarówno z wytrawnymi, jak i słodkimi dodatkami. Możesz zajadać go z pastami kanapkowymi, wędlinami, rybami (doskonałe będą różnego rodzaju pasty rybne, ale też kawałki śledzi), serami czy warzywami. Ja bardzo lubię jeść ten chleb z odrobiną miodu albo domowymi dżemami czy konfiturami. Jeśli zdarzy się, że upiekę za dużo i chleb zostanie, lekko czerstwy smażę na maśle i robię niego pyszne grzanki: na gorące kromki kładę plaster żółtego sera i obowiązkowo łyżkę dobrego keczupu albo innego sosu.